Z Małopolska w II Wojnie Światowej

17 czerwca 1941 r.

Tadeusz Orzelski, wykradziony 11 czerwca 1941 r. ze szpitala został wywieziony łodzią do Opatowca. Stamtąd przerzucono go samochodem do wsi Czechy koło Słomnik. Po kilku dniach przetransportowano go do Warszawy. Po sześciotygodniowej kuracji przeniósł się do Międzylesia pod Warszawą. Pod nazwiskiem Oremus przetrwał tam do końca okupacji niemieckiej.