Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W październiku 1943 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31

Z więzienia Montelupich wywieziono około 500 osób do obozów w Płaszowie i Pustkowie.

Sekcja Opieki nad Więźniami i Ich Rodzinami Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków-Miasto otrzymała w tym miesiącu 160 kart zapotrzebowania na paczki i 111 depozytów, wysłała 343 paczki, miała 792 podopiecznych. Jej dochody wyniosły 41740,00 zł, a wydatki 71591,55 zł.

Władze okupacyjne odnotowały w tym miesiącu na terenie dystryktu krakowskiego 470 akcji zbrojnych polskiej konspiracji.

Rozpoznanie przed likwidacją Michała Pańkowa na ulicy Długiej w Krakowie przeprowadzali harcerze Szarych Szeregów Mieczysław Barycz "Lis" i Halina Dziedzic "Alina".

Patrol likwidacyjny Armii Krajowej zastrzelił w Krakowie Eugenię Walasową, konfidentkę gestapo.

Patrol likwidacyjny Armii Krajowej zastrzelił w Krakowie Volksdeutscha Kostkę, kierownika technicznego szpitala im. G. Narutowicza.

Patrol Pododcinka A Odcinka I „Żelbet” Obwodu Kraków-Miasto Armii Krajowej zlikwidował konfidentkę Szmajdler. Wywiad ustalił, że mieszka ona z przyjacielem, Niemcem, przy ul. Chodkiewicza w Krakowie. Prowadziła regularny tryb życia. Wracała do domu codziennie pomiędzy 16 a 17. Jej przyjaciel przychodził godzinę później. W dniu akcji dwaj żołnierze podziemia czekali na klatce schodowej kamienicy. Dwaj inni przyszli za nią z miasta. Konfidentce zatkano usta, odczytano formułę wyroku i dwoma strzałami z pistoletu z tłumikiem zlikwidowano. Po czym patrol spokojnie się wycofał osłaniany przez Włodzimierza Towpasza „Wyrwa”.

Na przełomie tego miesiąca i listopada 1943 r. Julian Schuster "Wir" organizował kradzież wagonu amunicji w Miechowie.

Dokonano scalenia oddziałów Narodowej Organizacji Wojskowej porucznika Tadeusza Kozłowskiego "Piotr" i Armii Krajowej NN "Marcina" w Obwodzie Miechów.

Wincenty Horodyński ""Wąż" przez miesiąc, pełnił funkcję komendanta Obwodu Armii Krajowej Gorlice

Oddział Batalionów Chłopskich "Sablik" zlikwidował komendanta policji granatowej w Dobrej oraz funkcjonariusza gestapo z Piwnicznej.

Doszło do foktycznego scalenia sił Narodowej Organizacji Wojskowej z Armią Krajową w Krakowie, formalnie struktury scaliły się już w listopadzie 1942 r.

Na tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęły się zajęcia z farmacji.

Jan Trzaska "Gutek" objął w stopniu porucznika Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej stanowisko dowódcy oddziału partyzanckiego w miechowskiem.

Z więzienia zwolniono należącą do Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej Elżbietę Bill.

Do oddziału partyzanckiego Gwardii Ludowej Polskiej Partii Robotniczej im. Bartosza Głowackiego, dowodzonego przez Tadeusza Grochala "Tadek Biały", wstąpił Henryk Capiga "Leruk".