Z Małopolska w II Wojnie Światowej

26 sierpnia 1944 r.

Gubernator Generalny Hans Frank prowadził naradę w sprawie wysadzenia zapory rożnowskiej w celu zatrzymania natarcia Armii Czerwonej.

Niemcy rozbroili oficerów łącznikowych armii rumuńskiej przydzielonych do jednego ze sztabów w Krakowie.

Ponownie została aresztowana Kunegunda Basterowa „Kinga”, żołnierz Związku Odwetu Związku Walki Zbrojnej. Tym razem wywieziono ją do KL Ravensbrück, gdzie w kwietniu 1945 r. zginęła w komorze gazowej.

Doszło do starcia patrolu Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego "Skała" z patrolem niemieckim w rejonie Moczydła. Jednym z uczestników potyczki był Leon Klaja "Lach".

Starszy strzelec NN „Kot” z II batalionu 5. pułku strzelców konnych Armii Krajowej Otto Śmiałka „Kalina” zdobył niedaleko Hotelu Pollera w Krakowie samochód marki Opel i dostarczył go do oddziału w miechowskiem.

W dworku w Kisielówce doszło do strzelaniny, w której został ciężko ranny i aresztowany przez Niemców Inspektor Nowosądecki Armii Krajowej podpułkownik Stanisław Mirecki "Butrym". Razem z nim aresztowano właścicielka dworku Jadwigę Szwabe. Część źródeł podaje, że miało to miejsce 21 sierpnia 1944 r.