Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W maju 1940 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31

Formalnie odwołany w lutym 1940 r. ze stanowiska naczelnego Dowódcy na Wschodzie generał Johannes Blaskowitz w połowie miesiąca wraz ze swym sztabem został przeniesiony na front zachodni i objął dowództwo 9. Armii.

Do Krakowa przybył dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Berlinie, dr Gustaw Abb. Został on mianowany kierownikiem Głównego Zarządu Bibliotek w Wydziale Wiedzy i Nauki Urzędu Generalnego Gubernatorstwa oraz dyrektorem Biblioteki Państwowej (dawnej Biblioteki Jagiellońskiej) wyodrębnionej ze struktur Ostinstitutu.

JosephBühler został formalnie mianowany szefem Urzędu Generalnego Gubernatora w stopniu sekretarza stanu, zastępcą Hansa Franka

Tadeusz Fedorowicz „Ran” założył organizację Wojskowa Grupa, która w lutym 1941 r. została połączona z Wojskową Służbą Ochrony Powstania (? WSOP powstał znacznie później).

Eugeniusz Dąbrowski "Genek" wraz ze swoją piątką złożył przysięgę wojskową.

Do Związku Walki Zbrojnej w miechowskiem wstąpił Franciszek Książek "Wawel".

W Nowym Targu uległ likwidacji punkt przerzutowy dla osób idących na Węgry prowadzony od października 1939 r. przez Magdalenę Apostoł z córką Jadwigą. Przeszło przez niego 60 osób.

Józef Olechawski, lewicowy działacz „Wici”, przystąpił do tworzenia Polski Ludowej – Organizacji Ludu Pracującego. Organizacja wydała dwa numery pisemka „Ostatni Bój”. Organizacja rozpadła się zanim jej struktury zostały w pełni kształtowane.

Do Krakowa przyjechał na krótko zwolniony z KL Sachsenhausen profesor Franciszerk Leja, potem wyjechał do rodzinnego Grodziska Górnego.

Stanisław Mierzwa popierał kandydaturę Stanisława Pigonia  na stanowisko Okręgowego Delegata Rządu w Krakowie.