Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W kwietniu 1942 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30

Nadkomendanturze Polowej Krakau podlegały: sztab 115. pułku strzelców krajowych w Łańcucie, 601. zapasowy pułk policji w Dębej i Jarosławiu, 611. zapasowy pułk policji w Krośnie i Tarnowie, 994. batalion strzelców krajowych w Krakowie i 995. batalion strzelców krajowych w Krakowie.

Z Zakopanego do więzienia w Tarnowie przewieziono m.in. Augustyna Suskiego "Stefan Brus" (w tym samym miesiącu wywieziono go do KL Auschwitz), Leopolda Bednarczyka i Tadeusza Zawiłę.

Z więzienia w Tarnowie przewieziono do KL Auschwitz Antoninę Florentynę Gembkówną "Bronka".

Na liście więźniów Montelupich wyznaczonych do transportu kierowanego do KL Auschwitz uieszczono Józefę Machay-Mikę. Pozostawiono ją jednak w więzieniu Montelupich.

Heinrich Hamann wydał polecenie sporządzenie listy 150 nowosądeckich Żydów przeznaczonych do wywózki do obozu w Pustkowie.

Z fabryki chemicznej w rejonie Magdeburga zbiegł do Krakowa Zygmunt Bieszczanin.

Przy Czarnowiejskiej 35 w Krakowie rozpoczęto szkolenie wojskowe grupy harcerzy z Szarych Szeregów. Jednym z uczestników był Wieńczysław Kogut "Orlot".

Józef Proficz "Czarny" na rozkaz Adama Rysiewicza „Teodor” przeniósł paczkę „termitówek” ze składu mebli na ulicy Paulińskiej do firmy „Atlas” na ulicy Potockiego.

Pełnomocnikiem Rektora do Spraw Tajnego Nauczania został profesor Mieczysław Małecki.

Szymon Dudek "Wrzos" prowadził w Zbigałach rozmowy z Norbertem Michtą i Henrykiem Jaroszem  „Swen”, w czasie których zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Ludową Strażą Bezpieczeństwa, a Kompanią Dozorowania im. generała Władysława Sikorskiego. Jednym z efektów tych rozmów był fakt, że Norbert Michta uczestniczył w szkoleniu wojskowym Batalionów Chłopskich w Słaboszowie. Przestał na nie chodzić po stwierdzeniu, że szkolący ich Wojciech Majewski „Jaksa” przekazuje niekorzystne informacje o ZSRS.

Do Batalionów Chłopskich w pińczowskiem wstąpił Marian Chećko "Orlik".

Stanisław Gębala wraz z Edwardem Andrysikiem spotkali się w Charsznicy z Romanem Śliwą „Weber”, sekretarzem Komitetu Obwodowego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie. Część źródeł podaje, że miało to miejsce w maju 1942 r.

Do Polskiej Partii Robotniczej wstąpił Jan Bogoniowski.

Edward Andrysik brał udział w spotkaniu z Romanem Śliwą w Charsznicy, (wg części źródeł spotkanie to miało miejsce w maju 1942 r.)