Z Małopolska w II Wojnie Światowej

1 grudnia 1943 r.

Nowym gubernatorem dystryktu krakowskiego został SS-Brigadeführer dr Kurt von Burgsdorff i pozostał nim do końca okupacji niemieckiej.

W podkrakowskich Bronowicach zmarł Józef Muczkowski, historyk, prawnik, prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Dowódca SS i policji w dystrykcie krakowskim przypomniał w swoim obwieszczeniu, że osoby szkodzące niemieckiemu dziełu odbudowy zgodnie z

rozporządzeniem Generalnego Gubernatora z 2 października 1943 r. będą skazywane na karę śmierci.

Ze ściany kamienicy przy Placu Mariackim w Krakowie Niemcy usunęli tablicę ku czci Stanisława Wyspiańskiego.

Gestapo aresztowało Anastazego Kowalczyka „Nastek”, sekretarza Komitetu Obwodowego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie. W celi popełnił samobójstwo cyjankiem potasu.

Gestapo aresztowało Stanisława Fąfarę, sekretarza Komitetu Okręgowego Polskiej Partii Robotniczej w Krakowie.

Na Prądniku Czerwonym gestapowcy postrzelili przy próbie ucieczki NN mężczyznę. Rannego przywiązano do samochodu i zawleczono do więzienia Montelupich.

Na ulicach Krakowa rozkolportowano podrobiony numer „Gońca Krakowskiego”. Zawierał liczne artykuły polityczne oraz specjalnie dobrane i sformułowane ogłoszenia autorstwa Tadeusza Seweryna „Socha” demaskujące zbrodnie okupanta. Numer złożyli Edward Bulara, Alojzy Jaglarz i Michał Szypuła w Tajnych Wojskowych Zakładach Wydawniczych w Kosocicach ochranianych przez Ludwikę Bakalarską, Stefanię Bochenek, Tadeusza Jałochę, Ludwika Konopkę, Józefa Sawajnera, Antoninę Szypułę-Sawajner, awydrukowano w drukarni Edwarda Jantona w Wieliczce przez jej właściciela i jego żonę Kamilę, którzy także złożyli nagłówek gazety.