Z Małopolska w II Wojnie Światowej

W listopadzie 1944 r. w Małopolsce:

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30

DO KL Gross Rosen powtórnie wywiziono Tadeusza Kota "Korab". 

Gestapo aresztowało członków konspiracyjnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie: Józefa Pietruchę, Franciszka Sasułę i Franciszka Szwabowskiego. Wywieziono ich do obozów koncentracyjnych gdzie wszyscy zginęli.

Został także aresztowany Józef Blak.

W celi 196 na I piętrze Montelupich powstał „Alfabet więzienny”. Jednym ze współautorów był Tadeusz Kot "Korab" (odesłany w tym samym miesiącu z wyrokiem smierci do KL Gross Rosen).

Ksiądz pułkownik Jerzy Sienkiewicz "Guzenda", zastępca naczelnego Kapelana Armii Krajowej, prowadził w Krakowie przy ul. Krowoderskiej odprawę na temat przejęcia świątyń na ziemiach poniemieckich zajętych przez Sowietów. Jednym z uczestników był ksiądz generał Józef Zator-Przytocki "Czeremosz", kapelan Okręgu Kraków Armii Krajowej.

Zbigniew Adamowicz, komendant Obwodu Nowy Sącz Armii Krajowej od listopada 1942 r., został przeniesiony w Góry Świętokrzyskie.

Jerzy Idzik "Jeż", Leon Klaja "Lach" i Wiesław Wańkowski "Piach" zostali przeniesieni z oddziału krakowskiego Kedywu „Skok” do oddziału krakowskiego Kedywu „Huragan”

Wieńczysław Kogut "Orlot" został przeniesiony z oddziału krakowskiego Kedywu „Skok” do oddziału krakowskiego Kedywu „Błyskawica”

Do Krakowa powrócili zbiegli 27 października z KL Flossenburg żołnierze Armii Krajowej Józef Baster „Rak” i Edward Czarnecki "Murzyn". Nadal działali w Kedywie.

Na przełomie tego miesiąca i grudnia 1944 r. pracownik krakowskiego Arbeitsamtu Mroczkowski zorganizował powrót do Krakowa partyzantom 74. pułku piechoty Armii Krajowej – krakowianom, którzy byli zamelinowani w Irządzy. Zakamuflowano ich jako transport ochotników na roboty w Rzeszy.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Ungvaru (dzis Użhorod) został aresztowany przez NKWD Jan Harajda, lektor węgierskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, były więzień KL Sachsenhausen, oskarżono go o działania profaszystowskie i zamordowano 13 grudnia 1944 r. w tamtejszym więzieniu.

Wasilij Tichonin "Wasyl" brał udział w posiedzeniu Komitetu Okręgowego Polskiej Partii Robotniczej „Wiślica” w Janowicach.