Z Małopolska w II Wojnie Światowej

5 sierpnia 1944 r.

Gubernator Generalny Hans Frank wysłał memoriał do SS-Obergruppenführera Ernsta Kaltenbrunera w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy w sprawie traktowania Polaków (omawiał go wcześniej z SS-Brigadeführerem Waltherem Bierkampem, dowódcą Sipo i SD w Krakowie).

Z KL Plaszow odszedł transport więźniów do KL Auschwitz.

Niemcy podjęli próbę pacyfikacji Skalbmierza opanowanego przez oddziały partyzanckie. Akcją dowodził szef miechowskiego gestapo Philip Riedinger. Został wówczas ciężko ranny i dostał się w ręce niemieckie Franciszek Pudo "Sokół". Był przesłuchiwany i torturowany przez PetersenaPhilipa Riedingera. W czasie tego przesłuchania zmarł.

Jednym z oddziałów (Batalionów Chłopskich?, Armii Krajowej?) broniących Skalbmierza dowodził wówczas Bronisław Chojnowski "Bogusław". W walkach brał także udział zastępca komendanta Obwodu Pińczów Armii Krajowej Jan Pszczoła "Wojnar" - sprowadził tam sowieckie czołgi.

W podkrakowskim Łęgu patrol Odcinka "Żelbet" Obwodu Kraków Miasto Armii Krajowej starłsie z Niemcami. Jednym z uczestników potyczki był Artur Korbel "Bicz".

Oddział Batalionów Chłopskich "Sablik" rozbroił posterunek policji w Korzennej (zabito wówczas niemieckiego żandarma, który był tam komendantem).