Z Małopolska w II Wojnie Światowej

18 stycznia 1945 r.

W KL Auschwitz zmarł profesor Akademii Handlowej Walenty Winid.

<span lang="IT" />Z KL Auschwitz Niemcy ewakuowali grupę więźniów. Wśród nich był Stanisław Kłodziński.

Nad ranem wybuchł pożar w centrali telefonicznej Wawelu, szybko ugaszony przez zamkową straż pożarną. Po ugaszeniu pożaru strażacy zorganizowali ochronę zabudowań zamkowych przed rabunkiem. Po kilku godzinach zastąpili ich żołnierze Odcinka „Żelbet” Obwodu Kraków-Miasto Armii Krajowej podporucznika Jana Kowalkowskiego „Halszka” zorganizowani w posterunek Milicji Ludowej.

Nad ranem wyleciały w powietrze składy amunicji w rejonie cegielni w krakowskim Prokocimiu oraz pociąg z amunicją stojący na wysokim nasypie kolejowym wzdłuż ulicy Blich (wg nieptwierdzonych informacji został zbombarodwany przez sowieckie lotnictwo).

Rankiem oddziały 115. Korpusu Armijnego i 59. Armii I Frontu Ukraińskiego wkroczyły do Bronowic na przedmieściach Krakowa.

Około południa oddziały sowieckie z 59. Armii dotarły ulicami Długą i Sławkowską do krakowskiego Rynku Głównego.

Około południa trwały zacięte walki w rejonie ulic Zwierzynieckiej i Straszewskiego w Krakowie, którędy próbowała wycofać się za Wisłę jednostka własowców.

Około południa Józef Hryniewiecki i Władysław Rajpold, asekurowani przez strażaków Feliksa Dubowego i Stanisława Szyrskiego, zawiesili na Baszcie Sandomierskiej Wawelu polska flagę (ostrzeliwani przez Niemców zza Wisły powiesili ją czerwonym pasem do góry).

Około godziny 17,30 do Krakowa wkroczyli zwiadowcy 22. Brygady Inżynieryjno-Saperskiej z 59. Armii z zadaniem rozpoznania minowego miasta.

Pomiędzy 18,00 i 19,00 Niemcy kolejno wysadzili wszystkie krakowskie mosty na Wiśle.

W rejonie Nowego Sącza, po zajeciu miasta przez Sowietów, rozwiązał swój oddział Gwardii Ludowej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność Równość Niepodległość Jerzy Marian Tabeau.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Witold Wyspiański wyszedł z konspiracji i nakazał Stefanowi Wolasawi utworzenie Komendy Milicji Obywatelskiej.

W Krakowie zakończył działalność Bank Emisyjny, a jedynym (?) legalnym środkiem płatniczym stały się banknoty lubelskiego Narodowego Banku Polskiego.