Z Małopolska w II Wojnie Światowej

28 maja 1944 r.

Przed sklepem „Foto-Furowicz" na ul. Sławkowskiej w Krakowie konfidenci gestapo Diamand i Appel aresztowali Edwarda Czarneckiego "Murzyn" (wg innego źródła było to 25 maja 1944 r. lub 24 sierpnia 1944 r. i ta druga data jest bardziej prawdopodobna z uwagi na informacje o jego pobycie do sierpnia 1944 r. w Samodzielnym Batalionie Partyzanckim "Skała"). Rozpoznali w nim uczestnika nieudanego zamachu 15 maja 1944 r. na konfidenta Mariana Jodłowskiego.

W Krakowie rozplakatowano listę 65 osób skazanych przez sąd doraźny Sipo: August Bańczyk z Krakowa, Roman Chablo z Krakowa, Michał Ciesielski z Krakowa, Stanisław Czarny z Krakowa, Konstanty Doroczyński z Krakowa, Edward Gacek (bez stałego miejsca zamieszkania), Wincenty Gawęda z Sułkowic, Jan Gillert z Krakowa, Adam Gradziński z Krakowa, Władysław Grodziński z Myślenic, Stanisław Grzyb z Krakowa, Stanisław Grzybek z Zawady, Leszek Guzy z Krakowa, Wincenty Henisz z Krakowa, Jan Hołuj z Myślenic, Zbigniew Hołuj z Myślenic, Grzegorz Horniew (bez stałego miejsca zamieszkania), Bolesław Jamrosz ze Skawiny, Wojciech Jarząbek z Zawady-Ziembka, Alfred Jerzykiewicz z Myślenic, Franciszek Jesionek z Piasków Wielkich, Dominik Jura z Krakowa, Stanisław Karaś z Krakowa, Tadeusz Katarczyński (bez stałego miejsca zamieszkania), Feliks Kękuś z Piasków Wielkich, Jan Klimas z Lubienia, Eugeniusz Kolanko z Krakowa, Adam Kościuk z Krakowa, Jan Kozłowski z Luborzycy, Zygfryd Książek z Krakowa, Władysław Lapaj ze Staniątek, Piotr Lasoń z Piasków Wielkich, Władysław Lasoń z Piasków Wielkich, Jan Leśniak z Krakowa, Józef Luraniec z Krzyszkowic, Bronisław Makowski z Krakowa, Piotr Marzec z Luborzycy, Rudolf Matuszczyk z Krakowa, Władysław Mazur z Piasków Wielkich, Aleksander Miakutin z Krakowa, Ferdynand Michalski z Krakowa, Stefan Michalski z Krakowa, Jan Mucha z Myślenic, Władysław Piotrowski z Krakowa, Zbigniew Połeć z Krakowa, Zygmunt Rembowski z Proszowic, Eugeniusz Rothberg-Hoerner z Koźmic Wielkich, Stanisław Sala z Sułkowic, Władysław Sala z Sułkowic, Leopold Sitko z Soboniowic, Kazimierz Słowik z Krakowa, Jan Socha z Krakowa, Augustyn Starczewski z Krakowa, Kasper Stefański z Luborzycy, Henryk Straszewski z Krakowa, Władysław Sułek z Krakowa, Jan Szczygieł z Krakowa, Leopold Szewczyk z Krakowa, Zygfryd Szywała z Krakowa, Zygfryd II Szywała z Krakowa, Ryszard Tochowicz ze Słomnik, Józef Trawiński z Krakowa, Karol Wójcikiewicz z Krakowa, Czesław Wygona z Myślenic, Julian Wygona z Myślenic. 15 z nich zostało wcześniej straconych.

W stolarni przy ul. Kanoniczej 6 w Krakowie odbyła się premiera Zemsty Aleksandra Fredry i Niespodzianki Karola Huberta Rostworowskiego w wykonaniu artystów Krakowskiego Teatru Podziemnego.