Z Małopolska w II Wojnie Światowej

12 września 1939 r.

Ukazało się rozporządzenie Naczelnego Dowódcy Wojsk Lądowych o zakazie posiadania wszelkiej broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych bez zezwolenia władz okupacyjnych. Przestało obowiązywać 26 listopada 1941 r.

Ukazało się rozporządzenie Naczelnego Dowódcy Wojsk Lądowych ustanawiające karę śmierci za wszelkie czyny przeciwko żołnierzom i jednostkom Wehrmachtu. Prawo wydawania wyroków otrzymały sądy doraźne powoływane przez dowódców jednostek od szczebla pułku wzwyż.

W Magistracie Krakowa rozpoczął urzędowanie Ernst Zörner (wg. innych źródeł pojawił się w Krakowie dopiero 23 września 1939 r.), Stadtkommissar der Stadt Krakau (Komisarz Miasta Krakowa), oraz jego zastępcy: Karl Schmidt i Terhardt. E. Zörner w swoim przemówieniu powitalnym do kierowników Wydziałów zapowiedział troszczenie się o zapewnienie mieszkańcom Krakowa normalnego życia, ale z uwzględnieniem koniecznych potrzeb wojska.

Niemiecki Komendant Miasta Krakowa, generał major Eugenem Höberth Edler von Schwarztahl, poinformował o utworzeniu dwóch obozów jenieckich, dla 6000 jeńców każdy.

Gmach Zarządu Miejskiego w Krakowie miał być dostępny dla interesantów bramą od strony klasztoru oo. franciszkanów. Od strony pl. Dominikańskiego wejście prowadziło do siedziby Komendy Miasta.

W nocy w kilku dzielnicach Krakowa strzelano do żołnierzy Wehrmachtu (były to pijackie burdy pomiędzy Niemcami). Generał major Eugen Höberth Edler von Schwarztahl, komendant miasta, zagroził wzięciem większej liczby zakładników.

Wznowił działalność krakowski szpital oo. bonifratrów.

Wznowiły działalność dwie krakowskie szkoły: Gimnazjum i Liceum ss. urszulanek i H. Kaplińskiej.

Wznowiono komunikację autobusową pomiędzy Katowicami i Krakowem.

Uruchomiono krakowskie kino „Uciecha” projekcją Panny na wydaniu z Deanną Durbin w roli głównej.

W Krakowie rozpoczęły się zapisy na Prywatne Dokształcające Kursy „Wiedza”.

Filia Gimnazjum Prywatnego oo. pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego wezwała uczniów do zgłoszenia się w kancelarii szkoły przy ul. św. Filipa 25 w Krakowie celem ustalenia terminu rozpoczęcia zajęć szkolnych.

Na terenie krakowskiego więzienia św. Michała rozstrzelano siedmiu Polaków i 25 Żydówaresztowanych 11 września 1939 r. w mieszkaniach przy ul. Grodzkiej w Krakowie.