Z Małopolska w II Wojnie Światowej

15 maja 1944 r.

W KL Plaszow zastrzelono Małkę Feldman.

W Krakowie został zamordowany harcerz Szarych Szeregów Józef Drapich "Lawina".

W Krakowie rozplakatowano listę 44 skazanych przez sąd doraźny Sipo: Kazimierz Bartkowiak z Sułkowic, Henryk Blecharz z Tęczynka, Stanisław Dybalski z Krakowa, Marian Grandkowski z Krakowa, Kazimierz Grzybek z Zawady, Edward Heil z Krakowa, Andrzej Jędrzejowski z Krakowa, Mieczysław Kaliński z Krakowa, Adam Kania z Krakowa, Adolf Karczyński z Krakowa, Adolf II Karczyński z Krakowa, Andrzej Kawalec z Krakowa, Tadeusz Kolawa z Myślenic, Zbigniew Kołodziejczyk z Myślenic, Aleksander Koralewicz z Krakowa, Walenty Korzeniowski z Wysokiej, Józef Kosiorkiewicz z Krakowa, Sławomir Kosiorkiewicz z Krakowa, Edward Kozdros z Krakowa, Andrzej Kudłaczek z Krakowa, Tadeusz Lasik z Krakowa, Władysław Legowicz z Krakowa, Jan Makowski z Krakowa, Władysław Marszalski z Krakowa, Jan Miętus z Myślenic, Władysław Opach z Krakowa, Henryk Pawlicki z Krakowa, Emil Pazdor z Krakowa, Józef Suder z Myślenic, Franciszek Syrek z Myślenic, Kazimierz Szczepaniec z Krakowa, Stanisław Szczerba z Krakowa, Jerzy Szewczyk z Krakowa, Juliusz Szuster z Krakowa, Stanisław Tracz z Dubia, Józef Turek z Krakowa, Stanisław Wilkosz z Krakowa, Jerzy Wirth z Krakowa, Mieczysław Wojnarowski z Myślenic, Jerzy Wojtan z Krakowa, Zdzisław Wójcik z Krakowa, Stefan Wróbel z Krakowa, Stanisław Wygona z Myślenic, Władysław Wyrwała z Sułkowic. Dziesięciu z nich wcześniej rozstrzelano.

Fałszywy oddział partyzancki Jakoba Libbersa poszukiwał  w Rzeplinie w gminie Minoga zabójców Augusta Dymona „August II”.

W czasie akcji likwidacyjnej konfidenta Jaśko na rogu ulic Floriańskiej i św. Tomasza zostali ostrzelani dwaj żołnierze Armii Krajowej. Odpowiedzieli ogniem zabijając dwóch żołnierzy Wehrmachtu i zaczęli uciekać. Krzysztof Brzozowski „Ada” został zastrzelony przed własnym domem przy ul. Szewskiej. Wincenty Henisz „Kulawiec” został ciężko ranny i aresztowany. Rozstrzelano go 27 maja 1944 r. przy ul. Botanicznej.

Patrol Armii Krajowej dokonał w Krakowie nieudanej próby likwidacji konfidenta Mariana Jodłowskiego. W akcji brał udział Edward Czarnecki "Murzyn".

Członkiem krakowskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej został Tadeusz Grochal "Tadek Biały".