Z Małopolska w II Wojnie Światowej

29 stycznia 1944 r.

W Sali Błękitnej Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa w Krakowie odbył się koncert charytatywny Andrzeja Wasowskiego i Wojciecha Dzieduszyckiego (fortepian i śpiew). Dochód w wysokości 14517 zł przeznaczono na cele Rady Głównej Opiekuńczej.

Rozplakatowano w Krakowie obwieszczenie o rozstrzelaniu 21 zakładników i zarazem opublikowano kolejną listę 73 skazanych (Władysław Bartusik z Krakowa, Antoni Beblot z Krakowa, Marian Brombosz z Krakowa, Józef Chocholak z Krakowa, Wojciech Chodziur z Krakowa, Antoni Czapliński z Bronowic Małych, Stefan Dąbrowski z Krakowa, Józef Dworzak z Krakowa, Piotr Fąfara z Krakowa, Szczepan Fitacz z Racławic, Antoni Gawryś z Krakowa, Stefan Gilewicz ze Starego Sącza, Tadeusz Glab z Wiśniowej, Adam Golik z Krakowa, Władysław Harbich ze Stanisławowa, Alfons Jabłoński z Krakowa, Wit Janas z Michałowic, Antoni Kawaler z Wieliczki, Franciszek Kawaler z Wieliczki, Józef Klejdys z Mietniowa, Stanisław Kluba z Kamyka, Zbigniew Kluska z Krakowa, Władysław Kocjan z Osieka, Mieczysław Koczwara z Krakowa, Franciszek Komoński z Krakowa, Wojciech Kowal z Dąbrowy, Stanisław Książek z Podłęża, Władysław Kubacki z Krakowa, Karol Lapaj z Podłęża, Stanisław Larysz z Krakowa, Ludwik Latowiecki z Krakowa, Władysław Katowiecki z Krakowa, Bolesław Leniewicz z Krakowa, Jan Leniewicz z Krakowa, Stanisław Leniewicz z Krakowa, Józef Maj z Krakowa, Jan Massar z Krakowa, Edmund Mnich z Krakowa, Józef Nawalany z Pawlikowic, Franciszek Nitko z Krakowa, Jan Ochoński z Biskupic, Kazimierz Ochoński z Biskupic, Władysław Ozdoba z Krakowa, Tadeusz Paziuk z Krakowa, Franciszek Piekarczyk z Czernej, Józef Pietrzaniaka z Krakowa, Marian Poprawski z Krakowa, Henryk Przondo z Krakowa, Kazimierz Rachtan z Krakowa, Władysław Rams z Krakowa, Edward Ryncarz z Krakowa, Aleksander Seidel z Krakowa, Karol Seidel z Krakowa, Franciszek Smajek z Krakowa, Bronisław Stach ze Stanisławic, Władysław Strach z Moszczenicy, Stanisław Stramski z Krakowa, Witold Sygiericz z Krakowa, Bolesław Szanda z Krakowa, Stanisław Szeląg z Podłęża, Jan Ścibora z Krakowa, Józef Twardowski ze Stanisławic, Tadeusz Wajda z Krakowa, Stanisław Wierzbicki z Krakowa, Mieczysław Wilk z Krakowa, Józef Wilkosz z Krakowa, Emil Woźniak z Biskupic, Kazimierz Wróbel z Sulowa, Antoni Zaleski z Rabki, Wilhelm Zieleska z Krakowa, Stefan Ziółko z Krakowa, ) z informację, że trzy osoby już zostały stracone.

W Grębałowie rozstrzelano 80 osób z krakowskiego więzienia Montelupich. Była to egzekucja odwetowa za dwukrotną akcję kolejową na trasie z Krakowa do Miechowa i zabicie dwóch Bahnschutzów.

W nocy pomiędzy Podłężem a Grodkowicami oddział krakowskiego Kedywu dowodzony przez mjr Stanisława Więckowskiego „Wąsacz” wysadził w powietrze, a następnie ostrzelał pociąg specjalny, którym Gubernator Generalny Hans Frank i Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorsiwie Wilhlem Koppe (nic im się nie stało) podróżowali do Lwowa. Było wielu rannych, a przerwa w ruchu trwała 15 godzin. Nie był to celowy zamach, ale zbieg okoliczności – akcja stanowiła egzamin z minerki w szkole podchorążych Armii Krajowej i była wymierzona w wojskowy transport, który miał jechać tą trasą. Minę przygotowywał porucznik Zygmunt Kawecki "Mars". Akcję ubezpieczali od strony Bochni: Mieczysław Cieślik "Bąk", Władysław Bajer "Zemsta".Jednym z uczestników był cichociemny porucznik Ryszard Nuszkiewicz "Powolny".