Z Małopolska w II Wojnie Światowej

17 września 1944 r.

W Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa odbył się koncert symfoniczny. Solo na fortepianie zagrał Franciszek Łukasiewicz.

Z KL Plaszow wywieziono duży transport mężczyzn do KL Auschwitz lub KL Mauthausen.

Siłami niemieckimi przeczesującymi lasy Beskidu Wyspowego w rejonie Cięcień-Lubonie-Łysina-Kamiennik dowodził Heinrich Hamann.

W rejonie Miechowa wylądowała sowiecka grupa dywersyjno-rozpoznawcza dowodzona przez kapitana Gieorgija Wasilczenkę. Jeden ze spadochroniarzy zginął na skutek nieotwarcia się spadochronu.W grupie lądowała radiotelegrafistka Pelagia G. Didyk.

W Sance gestapo aresztowało sowiecką radiotelegrafistkę Jelizawietę Wołogodską, i ukrywającą ją rodzinę Wróblów: Michała, Rozalię i Stefanię, część żródeł podaje, że miało to miejsce 16, a inne 18 września 1944 r.

Na leśnej polanie w rejonie Sękowej Woli i Nowotańca dowódca sowieckiej 242. Brygady Pancernej płk. Kwiejew polecił żołnierzom Zgrupowania OP-23 Armii Krajowej złożyć broń i zgłosić się do szeregów armii Berlinga. Kapitan Adam Jerzy Winogrodzki "Korwin", zarządził złożenie broni i rozwiązał Zgrupowanie (wg innych źródeł nastąpiło to 19 lub 22 września 1944 r.).